• No products in the cart.
  /  Blog o sublimacji   /  Nadruk metodą Sublimacji – wady zalety i ograniczenia.
Na czym polega sublimacja

Nadruk metodą Sublimacji – wady zalety i ograniczenia.

Nadruk metodą sublimacji, często nazywany również termo-sublimacją to fascynujący proces chemiczny, w którym substancja w stanie stałym bezpośrednio przekształca się w stan gazowy, pomijając fazę ciekłą. Dokładnie ten proces chemiczny wykorzystywany jest w przeniesieniu nadruku na niektóre powierzchnie (kubeczki z nadrukiem, poduszki, koszulki i inne gadżety). Brzmi skomplikowanie prawda?

Jak wykorzystać sublimację do zrobienia nadruku?

Do wykonania nadruku metodą sublimacyjną potrzebujemy kilka niezbędnych rzeczy:

 • Tusz sublimacyjny (jest specjalny tusz reagujący pod wpływem wysokiej temperatury)
 • Papier do sublimacji (specjalny papier – nie zwykłe kartki do drukarki)
 • Drukarka do sublimacji (atramentowa drukarka z głowicą Piezo – która nie wymaga podgrzania – najczęściej na początku przygody wykorzystuje się drukarki biurowe firmy EPSON)
 • Prasę grzewczą (tutaj w zależności na czym chcemy wykonać nadruk – do koszulek, poduszek – potrzebna będzie prasa płaska, do kubeczków – specjalna prasa do kubeczków)

Robimy nadruk (tuszem sublimacyjnym) na papierze do sublimacji w odbiciu lustrzanym, projekt możemy przy użyciu wysokiej temperatury i docisku w prasie termotransferowej przenieść na podłoże poliestrowe lub materiały pokryte specjalnym polimerem.


Podczas sublimacji, atrament sublimacyjny przenika bezpośrednio na powierzchnię materiału, tworząc trwałe połączenie. Dzięki temu druk jest odporny na ścieranie, blaknięcie lub złuszczanie. Proces sublimacji najlepiej zachodzi w temperaturze 180 °C.

zestaw do sublimacji
Przykładowy zestaw startowy do robienia nadruków na kubeczkach

Zalety druku sublimacyjnego

 • Wysoka jakość finalnego nadruku – to co mamy na wydruku przenosi się 1:1 na powierzchnię.
 • Nadruk jest płaski – nie wyczuwalny pod palcem.
 • Trwałość nadruku – sublimacja zachodzi w temperaturze 180 °C – i poniżej tej temperatury nie ma możliwości naruszenia nadruku – koszulki można bez problemu prać, kubeczki zaś – bez obaw myć w zmywarce.
 • Możliwość nadruku w pełnym kolorze (na białych i jasnych tkaninach)
 • Można drukować mały nakład – np od 1 sztuki.

Wady i ograniczenia w nadruku Sublimacyjnym

Podczas sublimacji niektóre kolory, takie jak biały lub jasne odcienie, nie będą widoczne na ciemnych materiałach – dlatego najlepiej drukować na całkowicie białym przedmiocie. W sublimacji nie istnieje biały tusz – więc nie da się uzyskać białego napisu na czarnym materiale.

 • Możliwość drukowania tylko na materiałach, które są zgodne z procesem sublimacji. W wielkim skrócie przedmiot musi być pokryty specjalną powłoką polimerową (która przyjmuje sublimację) lub np w przypadku koszulek i innych materiałów musi zawierać poliester.
 • Brak możliwości druku na bawełnie
 • Dość wysokie koszty wstępne (drukarka, tusz sublimacyjny)
 • Ograniczenie wielkości wydruku od formatu drukarki A4, A3

Czy warto robić nadruki sublimacją ?

Tak i nie – składa się na to kilka podstawowych czynników. Musimy zadać sobie pytanie czy chcemy to robić hobbystycznie na własne potrzeby czy w celach zarobkowych.
Jeżeli potrzebujemy wykonać kilka nadruków w ciągu roku to zdecydowanie nie polecam – lepiej to zlecić firmie się tym specjalizującej. Jeżeli chcemy to robić w celach zarobkowych to niestety ale musimy liczyć się z dużymi kosztami startowymi – drukarka najlepiej A3 (obsługująca CMYK + Light) taką drukarkę musimy zasilać 8 kolorami tuszy, papier sublimacyjny, który jest po prostu drogi oraz oczywiście porządną prasę do wygrzewania. Kupując sprzęt nawet z średnio – niższej półki musimy się przygotować na wydatek ok 5000 – 7000 zł na start.