Materiał non woven potocznie nazywany fizeliną, włókniną polipropylenową, wigofilem lub w skrócie PP to nowoczesna technologia wytwarzania materiału, z którą spotykamy się codziennie, a mimo to nie wszyscy wiedzą czym jest ten materiał i jakie ma zalety. Prosty w produkcji, ekologiczny i bardzo wytrzymały materiał, który deklasuje bawełnę.
Czym więc dokładnie jest non woven?
W wielkim uproszczeniu jest to bardzo lekki materiał (dużo lżejszy od klasycznych tkanin jak bawełna) i bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał - odporny na rozciąganie czy rozerwanie. Doskonale sprawdza się w branży medycznej tj - fartuchy, maseczki, odzież jednorazowa.
Każdego dnia spotykamy ten materiał np. podczas zakupów w marketach - oferowane tam materiałowe torby (znakowane brandem) wykonane są właśnie z tego materiału.
Zaletą takich toreb jest przede wszystkim możliwość wielokrotnego użycia i niemal zerowy ślad węglowy do środowiska.
W porównaniu z bawełnianymi torbami, są sztywniejsze (materiał nie jest lejący się) i są odporniejsze na zagniecenia.
Czy materiał non woven jest ekologiczny?
Zdecydowanie tak, materiał non-woven (spunbond) nie wpływa negatywnie na środowisko - jest w 100% biodegradowalny, jego włókna rozkładają się stosunkowo szybko.
Włókna użyte do produkcji są jednolite i jednorodne, materiał ten jest łatwiejszy do poddania recyklingowi niż tradycyjne tkaniny. W zależności od zastosowania, może być w pełni przetworzony i użyty ponownie w produkcji nowych materiałów.
Na ekologię wpływa również sam proces produkcyjny- Niskie zużycie wody podczas produkcji materiału non woven zużywa się dużej ilości wody (jak w przypadku produkcji bawełny) przez co ograniczamy zużycie gospodarki wodnej.
- Niska emisja CO
2 proces wytwarzania nonwoven w porównaniu do tkania czy dziania materiałów, jest mniej energochłonny. Wykorzystując mniej zasobów energetycznych, materiał ten wytwarzany jest z mniejszym śladem węglowym.
Jak wytwarza się materiał non woven?
Produkcja materiału non woven jest stosunkowo prosta, choć zależnie od wymagań dotyczących jego właściwości, stosowane mogą być różne techniki.
Generalnie, proces produkcji składa się z kilku etapów:
- Przygotowanie włókien: Na początek wybiera się odpowiedni rodzaj włókien (syntetycznych lub naturalnych), które są rozdrabniane na bardzo drobne części.
- Łączenie włókien: W tej fazie włókna są łączone w jedną warstwę. Może to się odbywać na różne sposoby:
- Metoda mechaniczna: Włókna są po prostu przetłaczane przez specjalne maszyny, które wytwarzają matę.
- Metoda chemiczna: Do włókien dodawane są kleje, które łączą je w jedną całość.
- Metoda termiczna: Włókna są podgrzewane, co sprawia, że się zgrzewają i tworzą zwartą strukturę.
- Formowanie materiału: Powstała warstwa włókien jest układana na specjalnym podłożu, a następnie przechodzi proces prasowania, wtedy materiał staje się gładki i jednolity.
- Wykończenie: Na końcu materiał może zostać poddany różnym procesom wykończeniowym, takim jak barwienie, impregnowanie, czy nadanie specjalnych właściwości np: pokrywany warstwą polimeru - tak przygotowany materiał nadaje się naniesienia nadruku metodą sublimacji.

Autor: Marcin Stańczuk (Grafik / Technolog w alenadruk.pl)
Z zawodu grafik, od ponad 13 lat obserwuję i praktykuję technologię nadruku metodą sublimacji. Zdobyte doświadczenie i know-how na co dzień przekładam na zadowolenie naszych klientów.